Преносим компютър, но може да го срещните и така - "Ноутбук", "Нетбук", но най-често се срещата като "Лаптоп“. Самата дума, лаптоп, идва от английското "lap", което означава "скут". С други думи, размерите му и самата му конструкция, му позволява лесно да се използва в скута на човек. Докато, настолния компютър е предназначен единствено за бюра или маси. Дори и да искате, Вие не можете да си позволите да го разнасяте с вас. Но, едно е сигурно! Колкото повече напредва технологията, толкова повече компютрите стават, по-малки и по-леки. Можете ли да си представите, че идеята за преносимите компютри идва още от 70-те години на 20 век. Разбира се, идеята идва на фирмата IBM. Може би, ще ви се стори странно, но през 1975 година се предлага първия преносим компютър или лаптоп, както искате го разбирайте. Първите лаптопи са били с много слаби процесори - 8-битови, ако сръвните с това, което имаме днес, ще разберете колко малко е всъщност. Много малко РАМ памет и най-интересното е, че са били с 5 инчови флопидискови устройства. Колко по-малки са били от нашите в момента и колко по-бавни, а можете ли да си представите, че дори някои модели са тежали повече от 10 кг?
Но нека да поговрим малко и за съвременните преносими компютри, което мисля, че ще ви бъде по-интересно. Може ви, си представихте как са изглеждали първите лаптопи, а вижте какво имаме днес.
Нашията лаптоп е с тънък екран (наричани още LCD-TFT екрани). В лаптопите ни има вградени DVD-та и CD-та, което позволява лесно, да си пуснем диск и да слушаме музика или може би филм. Мрежова карта, наричана още LAN - карта и по-удобното безжична мрежа ( известна като Wi-Fi ). USB-та и разнообразие за различни външни устройства, като тонколони, монитори, мишки, клавиатури. Може би и знаете някои от основните производители на преносими компютри като, Dell, Acer, Asus, Hewlett-Packard, MSI, Lenovo, Sony, Packard Bell. Масова продажба на лаптопи, започва през края на 20-ти век. Но най-силните години за тези производители започват през 2006-та година, когато тогава лидера на пазара е Hewlett-Packard.
Няма коментари:
Публикуване на коментар