Една от основните цели на лаптопите е лесна преносимост и независимост по отношение на захранването. Както всяка друга техника и те изискват полагането на грижи, за да можем да ги използваме за по-дълъг период от време. За да удължим времето, през което могат да работят на батерия лаптопите, е нужно да се информираме относно някои особености на техните батерии.
- Не оставяйте батерията на лаптопа напълно разредена за повече от два дни. В случай, че няма да работите повече от десет дни на батерия, препоръчително е да я махнете от лаптопа заредена на 30-40%, и освен това гледайте един път в месеца да я заредите напълно и разредите пак до 30-40%. Махането на батерията от лаптопа е препоръчително и като превантивна мярка срещу високата температура, защото тя намалява живота на батериите. Ако батерията стои на лаптопа докато работите на адаптeр, тогава температурата на работещия лаптоп е доста висока, така се повишава и температурата на батерията, а за нея е добре съхранението при температура от 20-25 градуса.
- Освен това добре е да се прави калибриране на батерията един път на три месеца. Това става като свържите лаптопа към постоянен източник на захранване-адаптер и заредите батерията до 100%. Махате от Windows всички функции от типа на скрийн сейвъри и т.н., отстранявате постоянния източник на захранване и оставяте лаптопа да работи докато батерията се изтощи напълно и лаптопът се самоизключи. След това включвате лаптопа към адаптера отново и зареждате батерията до 100% и так батерията вече е калибрирана. За нова батерия този цикъл се изпълнява 3-4 пъти.
- Имайте в предвид, че когато батерията се зарежда за първи път индикаторът може да покаже, че процесът е приключил само след 10-15 минути. Новите батерии идват обикновено незаредени и изискват напълно зареждане преди употреба. NiCad и NiMH батериите обикновено трябва да бъдат зареждани около 16 часа, докато при при Li-ion времето е между пет и шест часа. Понякога устройството за зареждане може да спре да зарежда новата батерия, преди тя да бъде напълно заредена - ако това се случи, махнете батерията и я поставете отново. За да достигнат до нормалния си режим, батериите се нуждаят от цикъла на разреждане/зареждане, обикновено между два и четири пъти. Задължително прочетете книжката, която върви с преносимия компютър, за да разберете дали производителят не предлага по-различен начин за привеждане на батериите в максимално ефективно състояние.
- С намаляване яркостта можете да си осигурите поне още десет минути автономна работа.
- Устройствата, които не се използват, като Wi-Fi, Bluetooth, Ethernet адаптер и др., е добре да ги изключите
- Намалете активността на твърдия диск, като извършвате често дефрагментиране. По
този начин ще оптимизирате разположението на данните и съответно ще
осигурите по-бързото им откриване. Освен това, ако добавите още памет,
ще намалите нуждата от използване на виртуална памет на твърдия диск.
- Премахнете ненужните стартиращи се заедно с операционната система програми, защото по този начин спестявате системна памет.
- Затворете програмите, работещи на
заден план, от рода на различни плеъри и всичко друго, което не е от особено значение, докато сте на батерия.
- Гледайте филмите от твърдия диск, а не от
оптичното устройство.
В крайна сметка, ако се грижите добре за батерията си, тя
съответно ще ви бъде от полза с възможно най-дългия експлоатационен период, на който
е способна. Ако ви се налага често да пътувате или работите продължително време
в движение, можете да се замислите и за втора, допълнителна батерия.
Няма коментари:
Публикуване на коментар